Bangladesz - wiza, ambasady, przepisyDakka
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Bangladeszu. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!Zobacz cenę wizy do Bangladeszu, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz. Wiza, przepisy wjazdoweObywatele polscy udający się do Bangladeszu objęci są obowiązkiem wizowym. Ze względu na brak przedstawicielstwa dyplomatycznego Bangladeszu w Polsce wnioski wizowe można składać w ambasadzie tego kraju w Hadze. Teoretycznie możliwe jest również aplikowanie w innych misjach, ale należy liczyć się z odmową rozpatrzenia wniosku i skierowaniem do Holandii. Wizy pobytowe wydawane są do 6 miesięcy (w tym do 90 dni pobytu, licząc od dnia wjazdu). Nie ma możliwości uzyskania wizy w punktach granicznych. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe – minimum 6 miesięcy: powinien być dłuższy od planowanego okresu podróży, łącznie z pobytem w Bangladeszu. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, niemniej podróżny winien mieć zarówno bilet, jak i inne dokumenty ważne na dalszą podróż lub powrót. Wymagane jest posiadanie wystarczających środków finansowych na okres pobytu, jednak ich wysokość nie jest dokładnie określona. Przy wypełnianiu wniosku wizowego ważne jest podanie przejścia granicznego, którym zamierza się wjechać i wyjechać z Bangladeszu, wpisywane jest ono w wizę i oznacza, że tylko tam można przekroczyć granicę.
Informacje dla kierowcówW Bangladeszu nie uznaje się obcych dokumentów zezwalających na prowadzenie pojazdów mechanicznych, w tym również międzynarodowego prawa jazdy. Cudzoziemiec legitymujący się zagranicznym prawem jazdy zdaje test, który uprawnia go do uzyskania miejscowego dokumentu z rocznym terminem ważności. Jednak z uwagi na specyfikę lokalnego ruchu drogowego (ruch lewostronny, powszechne nieprzestrzeganie przepisów, fatalny stan dróg) zaleca się korzystanie z niedrogich usług kierowców miejscowych. Podróżowanie po krajuNie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju poza strefami wojskowymi. Przepisy celnePrzepisy dewizowe nie nakładają ograniczeń co do wwozu obcych walut w postaci gotówki, czeków podróżnych, kart kredytowych. Jednakże kwoty powyżej 5000 USD należy zgłosić, wypełniając walutową deklarację celną poświadczaną przez celnika. Przy wyjeździe z Bangladeszu turysta może wywieźć całą zadeklarowaną przy wjeździe kwotę, pomniejszoną o dokonane w trakcie pobytu wydatki. Do Bangladeszu bez opłat celnych można wwieźć przedmioty osobistego użytku (ubranie, bieliznę, obuwie, przybory toaletowe), w tym biżuterię osobistą o wartości nie przekraczającej 3000 BDT (ok. 50 USD). Bez cła można wywieźć wyroby miejscowego rękodzieła i pamiątki (z wyjątkiem antyków i dzieł o wartości historycznej) o wartości nie przekraczającej 3000 BDT. Dozwolone jest bezcłowe wwiezienie do Bangladeszu 1 l alkoholu i 200 szt. papierosów na potrzeby własne.
BezpieczeństwoZagrożenie przestępczością jest wysokie. Należy zachować szczególne środki ostrożności, a w nocy unikać przebywania w niektórych dzielnicach dużych aglomeracji. Często zdarzają się napady na ludzi, mieszkania, rezydencje, samochody i autobusy. Zagrożenie potęgują także walki między głównymi ugrupowaniami politycznymi, często przybierające formy działań terrorystycznych. Akty przemocy i wandalizmu towarzyszą również formalnie ogłaszanym, paraliżującym cały kraj strajkom generalnym (tzw. hartale).
Przydatne informacje• Wymiany walut dokonują banki oraz prywatne kantory. • Bangladesz jest krajem stosunkowo tanim dla turystów: niedrogie są podstawowe artykuły żywnościowe, komunikacja, skromne, ale czyste i klimatyzowane pensjonaty, usługi itd. • W większości sklepów, poza supermarketami, ceny nie są podawane, co oznacza, że przyjęte jest targowanie się
• Godziny pracy urzędów: 8.00–16.00 (z przerwą na obiad), w czwartki do 13.00. Sklepy otwarte są od 8.00 do późnych godzin wieczornych. Dniem wolnym od pracy jest piątek. • Hotele znanych międzynarodowych sieci są bardzo drogie, a jakość świadczonych usług nie zawsze jest wysoka. • Należy wystrzegać się kupowania produkowanych nielegalnie napojów alkoholowych: mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Obowiązuje zakaz konsumpcji alkoholu w miejscach publicznych (poza hotelami i niektórymi restauracjami, gdzie można go nabyć). • Naturalnym źródłem zagrożenia są katastrofy żywiołowe związane ze specyfiką klimatu i położeniem geograficznym. Terenami szczególnie zagrożonymi są wybrzeża Zatoki Bengalskiej i obszary położone do kilkudziesięciu kilometrów w głąb kraju.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polskie placówki dyplomatyczneBrak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w New Delhi (Indie) akredytowany jest również w Bangladeszu. Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)Ambasada Ludowej Republiki Bangladeszu 39, Wassenaarseweg 2596 CG The Hague tel.: (0-0 31 70) 328 3722 fax: (0-0 31 70) 328 3524 e-mail: amb.vanbangladesh@wanadoo.nl |
|